duchovný a spoločenský odkaz.
Memoriál prof. Alexandra Spesza pri príležitosti 50. výročia jeho smrti spojený s
vedeckou konferenciou usporiadali:
Rodina a príbuzenstvo Alexandra Spesza
Teologická fakulta Katolíckej univerzity v Košiciach
Inštitút aplikovanej etiky Alexandra Spesza
Rímsko-katolícka farnosť Bardejov
Hornošarišské osvetové stredisko Bardejov
Prešovský samosprávny kraj
Ústredie slovenskej kresťanskej inteligencie- pobočka Bardejov
Mesto Bardejov
Dvojdňové podujatie sa začalo 17.novembra 2017 o 15.00 hod. na cintoríne sv. Michala v Bardejove, kde sa zhromaždili rodinní príslušníci a veriaci bardejovskej farnosti pri jeho hrobe. Modlitbou, položením kvetov a osobnými spomienkami na neho si pripomenuli významného kňaza a teológa, ktorý posledné dni života strávil v Bardejove v rodine Frických.
V sobotu 18.novembra 2017 pokračovalo podujatie sv. omšou v bazilike sv. Egídia, ktorú celebroval košický arcibiskup Mons. Bernard Bober spolu s hosťujúcimi kňazmi a kňazmi bardejovského dekanátu. Slávnostnú homíliu predniesol ThDr. Ivan Šulík, PhD. , riaditeľ Spolku svätého Vojtecha, v ktorej spomenul životné miľníky a osudy prof. A. Spesza.
V ďalšej časti programu nasledovala vedecká konferencia v sieni Mestského úradu v Bardejove na tému: „ Odkaz a miesto morálnej teológie v súčasných spoločenských pomeroch“.
Hostí a ostatných prítomných na čele s. arcibiskupom Mons. Bernardom Boberom v mene primátora mesta privítal Ing. Martin Choma, vedúci odd. kultúry Mestského úradu v Bardejove. Vedeckú konferenciu moderoval doc. ThDr. Martin Uháľ,PhD.
V kultúrnom programe báseň S. Veigla predniesla Eva Petrócziová, klavírnu etudu zahrala Mgr. Karla Grejtaková, DiS. art. a hudobnou vložkou sa predstavili aj žiaci Spojenej cirkevnej školy sv. Jána Boska v Bardejove.
Na vedeckej konferencii so svojimi príspevkami vystúpili:
- ThDr. Ivan Šulík, PhD. na tému Život a práca prof. A.Spesza. Zdôraznil najmä jeho úžasnú pracovnú aktivitu na poli morálnej teológie, spomenul jeho teologické práce, publikácie, ktoré majú trvalý odkaz aj pre našu dnešnú dobu.
- Prof. ThDr. Cyril Hišem, PhD., dekan Teologickej fakulty prítomným poslucháčom priblížil jeho životné dielo na základe poznatkov najnovších archívnych materiálov. A. Spesz publikoval 15 titulov, dve zostali v rukopise. Ovládal deväť jazykov. Bol považovaný za dobrého kazateľa. V Bratislave sa podieľal na zriadení Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulty a bol jej dekanom.
- doc. ThDr. Martin Uháľ, PhD. sa zaoberal najmä prácou prof. A. Spesza zameranou na morálnu teológiu v spojitosti so špecifickými otázkami psychológie, psychoanalýzy, parapsychologickými javmi a špiritizmu, ktoré publikoval v diele Okultizmus a zázrak. Dielo napísané v nemčine neskôr preložené do slovenčiny, taliančiny a maďarčiny.
Za Ústredie slovenskej kresťanskej inteligencie – pobočka Bardejov vystúpil Mgr.Ing. Jozef Krajči, ktorý inicioval a apeloval na prítomné auditórium k naplneniu nielen duchovných, ale aj tých spoločenských, medzi ktoré patria:
-zabezpečenie perspektívnej stálej starostlivosti o hroby významných osobností pochovaných v Bardejove
- reinštalácia pamätnej tabule s reliéfom prof. A. Spesza z budovy Katolíckeho kruhu pri bazilike na budovu niekdajšieho gymnázia
- pomenovanie ulice v Bardejove po prof. A. Speszovi
V diskusii so svojimi spomienkami na prof. A. Spesza vystúpili Eva Petrócziová, Eva Frická a Silvia Fecsková
PhDr.Jozef Geffert
Mgr.,Ing. Jozef Krajči
Slávenie sv.omše v Bazilike sv. Egídia v Bardejove.
Vedecká konferencia venovaná dielu a odkazu prof. A.Spesza
v zasadacej sieni Mestského úradu v Bardejove.
Foto:PhDr.Jozef Geffert